insecure but i'm working with it, many things that i could get rid of ain't about to give it up!


     Šaty. Kúsok oblečenia, ktorý má v šatníku každá žena. A dokonca aj tá, ktorá bežne šaty nenosí... Najpredávanejší kúsok vôbec, pretože šaty sú vhodné na akúkoľvek príležitsť, na akékoľvek nosenie, vždy záleží len od strihu, materiálu a celkového prevedenia tohto kusu oblečnia. Stalo sa vám, že ste si kúpili také, ktoré vám nesedeli? Nevošli sa vám do nich prsia, poprípade bol príliš úzky pás, alebo ste ich jednoducho neprtiahli cez zadok... V týchto prípadoch sa však tiež stáva, že vám to niekde sadne, inde nemusí a je vám to v konečnom dôsledku v niektorých partiách jednoducho voľné. Viete prečo to tak je?

     Známe obchodné reťazce s rýchlou módou produkujú oblečenie masovo vo veľkom množstve, čo zapríčiňuje nutnosť použitia univerzálnych veľkostí, ktoré by mali sadnúť čo najväčšiemu počtu ľudí. Tieto veľkosti sa spojili do veľkostnej tabuľky priemerných rozmerov veľkého počtu žien (samozrejme aj mužov a detí). My poznáme veľkostné tabuľky americké, britské či priamo európske (označujú sa ako EU, preto do nich nezarátavam UK) ako nemecké, talianske a francúzske, ktorých veľkosti nezodpovedajú tak úplne jedna druhej. Takýchto štandardizovaných veľkostí je ešte niekoľko, no spomínané u nás určite v obchodoch či secondhandoch nájdete. Každá z týchto tabuliek ma trošku iné rozmery, pretože ich priemer je daný z rôznych typov žien z rôznych kútov planéty. Preto ak si vezmeme dve slečny, ktoré majú obvod hrudníka povedzme 100 cm, neznamená to, že európska veľkosť 40 im obom bude sedieť, pretože takéto dve slečny môžu mať úplne rozdielnu stavbu tela. Jedna môže mať hrudník naozaj široký a takmer žiadne prsia. Takýto typ postavy nepotrebuje veľké prsné záševky a je väčšia pravdepodobnosť, že oblečenie z fash fashion obchodu jej bude sedieť. Druhá môže mať maličký hrudník a pritom jej poprsie môžeme prirovnať napríklad k veľkosti exotického melónu... Takýto extrém ja napríklad nemám, no mávam problém s tým, aby mi vôbec niečo sedelo, pretože moje prsia sú väčšie (väčšie ako sa zdajú) a často krát mám problém ich do nejakých šiat vôbec napchať. 

     Tých chcem povedať to, že strih je to najdôležitejšie pri tvorbe akéhokoľvek odevu! Samozrejme odvíja sa to od materiál, ktorý je naň použitý. Tieto šatičky som kúpila v sekáči. Pôvodne sú z bežného fast fashion reťazca a, samozrejme, mi vôbec ale vôbec nesedeli... Povedala som si, že aj tak mi stoja za ich záchranu! Priznám sa, že odkedy som si ich kúpila, ubehol už aj rok... Po tak dlhom čase som ich vytiahla a povedala som si, že ich jednoducho takto nemôžem nosiť, no vyhadzovať ich nebudem! Stoja za to, aby boli nosené, aby som svoje oblečenie jednoducho začala naozaj nosiť! A tak som sa pustila do prešívania! Stačilo len odstrihnúť gumičku, na prednom diele vytvoriť záševky, trošku zúžiť na bokoch, opätovne nariasiť sukničku, prišiť ju k vršku a všiť zips. Nič ťažké, naozaj!

     A preto vás chcem vyzvať k tomu, že nevyhadzujte oblečenie, keď vám nesedí. Samozrejme, ak je vám malé, už s nim veľa nenarobíte. To ho radšej posuňte niekomu, kto z neho bude mať radosť. Ale ak je vám veľké, tak nie je problém ho zúžiť, podhnúť, skrátiť... Čokoľvek, čo sa s ním urobiť dá. Tak vezmite ihlu a niť, zapnite si túto pieseň k práci a dajte šancu oblečeniu, ktoré vám tam úplne nesedí!


ENGLISH : The dress. The piece of clothing that every woman has in her closet. And even the one who doesn't wear them at all... It is the most sold piece because the dresses are right for any occasion, you can wear them almost everywhere, it always depends on the pattern, the material and the whole construction of this piece. Have you ever experienced the situation when the dress hasn't fit you at all? You couldn't fit your boobs into it, or you couldn't zip the zipper because of so tight waist, or you just couldn't pull them down through your ass... It is also common in these cases, that if it fits you on some parts, it may not fit you on the others and it can be loose on some parts of your body. You know why it's like that?

     Well known fast fashion clothing brands product massively the huge amount of clothes, what causes the need for using the universal sizes which should fit the biggest number of people. These sizes were joint to the table of sizes of average measures of the huge number of women (also men and children). In Europe, we know the American size table, the British or those Europian ones (they are marked as EU, that's why I didn't count the UK into them) as Deutsch, Italian and French, which sizes aren't the same. There are more of these standardized size tables, but you can find the mentioned ones in our shops and secondhands. Each of these tables has a little bit different measures because their average is made from different types of women from different parts of our planet. So when we take two ladies, which have for example the chest circuit about 100 cm, it doesn't mean that they both will fit the size EU 40 (IT 44) / UK 12 / US 10 because they have the different construction of their bodies. One of them can have a really wide chest and may not have any breasts. These body-types don't need the breasts darts, so there is the bigger probability that the fast fashion clothes may fit them well. The second girl can have the really small circuit of her chest and have boobs that can be compared to the exotic watermelon... I don't have as extreme as I described before, but sometimes I really have a problem to fit my body to some clothes because my breasts are bigger as they look like and so I just can't fit them into some type of dresses.

     I want to say by this way, that the sewing pattern is the most important thing during the creation of any piece of clothing! Of course, it depends on the used material. I've bought this dress in the secondhand. They are originally from some fast fashion store and of course, they didn't fit me first... But I told myself that it worth to be saved, so I bought it! I have to admit that one year has passed since I've bought the dress... I put them out of my closet after a really long time and I told myself that I just really have to start wearing the clothes I have in there! And so I put myself into the resewing! I just needed to get rid of the rubber, make the darts on the front piece, a little bit narrow the sides of the waist, repeatedly make the skirt tighter, sew it toward the upper piece and sew the zipper on the side. It wasn't hard at all!

     And I want to challenge you to not throw your clothes away if you can't fit yourself into them. Of course, if it's too small, you won't do much to fit you. You rather give it to someone who would be happy to wear it. But if its bigger on you, most of the time it isn't the problem to narrow it or shorten it... Or do anything with it to make it wearable again. So just take the needle and the yarn, turn on this song to your work and let's take the chance to the clothes that don't fit you well!

FEDORA HAT - EBAY / DRESS - SECONDHAND + RESEW / BELT - SECONDHAND + UPCYCLING / BAG - TIGER / SHOES - BONPRIX  //  LIPSTICK - BOURJOIS

ON THE PHOTOS : Kejmy Tatranská / @theworldbykejmy@lady_kejmy
PHOTOGRAPHER : Tomáš Figura / Tom Loft Photo / @tom_loft

7 Comments

 1. Krásna si, ale to už vieš a článok je super, milujem takéto články od teba ❤ ❤ ❤.

  VLADIES

  ReplyDelete
  Replies
  1. ďakujem krásne! :).
   som rada, že sa moje články páčia, snažím sa... a som rada, že majú aj spätnú väzbu! ♥.

   Delete
 2. Skvelý článok! mne je ľúto vyhodiť hocijakú vec, preto ich vždy radšej posúvame ďalej:)
  Outift na jedničku s hviezdičkou:)!
  THE NOELA

  ReplyDelete
  Replies
  1. ďakujem veľmi veľmi pekne! ♥.
   tak, som na tom rovnako! všetko, čo môžem posúvam ďalej a je super, že to robia aj iný :).
   a ďakujem som rada, že sa páči, nie len že je štýlový, ale bol aj nesmierne pohodlný!

   Delete
 3. Replies
  1. vďaka, bola to láska na prvý pohľad v bonprixe! a ako sú krásne, tak sú aj pohodlné! ♥.

   Delete
 4. Very, very nice photos! Beauty and smile will save the world ;)

  ReplyDelete